Zaznacz stronę

Nie bój się Robaczku Jakubie!

moja strona osobista

O mnie

Nazywam się Ryszard Skowronek.
Jestem prezbiterem Archidiecezji Katowickiej od 15 maja 1999 roku.

Aktualnie jestem proboszczem parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, w Żorach.

Poprzednie posługi:
1999-2000 – wikariusz parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju i katecheta w Zespole Szkół nr 2
2000-2004 – wikariusz parafii św. Jana Nepomucena w Przyszowicach i katecheta w Gimnazjum nr 3
2004 – 2012 – duszpasterz w Zespole Szkół Urszulańskich w Rybniku i kapelan Domu Zakonnego Sióstr Urszulanek

2012-2018 – prefekt w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, odpowiedzialny za okres propedeutyczny w Brennej.

Odpust ku czci św. Michała Archanioła

Dzisiejsza odpustowa uroczystość w Orzegowie może mieć co najmniej kilka tematów rozważań: można zatrzymać się nad samą istotą odpustu parafialnego jako święta wspólnoty Kościoła. Można przyjrzeć się postaci patrona – św. Michała Archanioła. Można wejść w przeżywaną przez Waszą parafię czas przygotowania do jubileuszu 100-lecia, podczas którego odkrywacie prawdę o kolejnych sakramentach.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP – odpust parafii Blatná

Wniebowzięcie Maryi to moment, w którym Kościół przesuwa nasze myślenie do przodu, ku przyszłości, i to bardzo radykalnie. W osobie Maryi ukazuje nam rzeczywisty cel, ku któremu dąży nasze życie.

II niedziela po Narodzeniu Pańskim

Powoli wychodzimy ze bożonarodzeniowo – noworocznego czasu świętowania. Po weekendzie większość z nas wróci do pracy, do szkół, codzienność zacznie dominować. Ale liturgia tej niedzieli – jakby dla utrwalenia w nas najistotniejszych prawd przeżywanych co dopiero uroczyście – przypomina w czytaniach najważniejsze treści tych Tajemnic.

XV Niedziela w ciągu roku – rok B

Logika nakazywałaby ważne zadania polecać się ekspertom, a nie ludziom nieprzygotowanym do jakiegoś przedsięwzięcia. Nie zdziwiłbym się, gdyby królestwo Boga konstruowali na ziemi serafinowie, ale rybacy i pasterze, celnicy i grzesznicy?

Odpust ku czci św. Mikołaja

Zaraz po Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym następują wielkie zmiany: miejsce zniczy zajmują choinki, z głośników zaczynają się sączyć dźwięki kolęd i pastorałek, a im bliżej 6 grudnia, tym więcej mikołajów, krążących po super i hipermarketach, tym więcej „mikołajowych” maili i reklam… Mikołajowe szaleństwo ogarnia świat i trwa zwykle do Bożego Narodzenia.

Uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela – Patrona Miasta

Dzisiejsza uroczystość przenosi nas do domu Elżbiety i Zachariasza, do domu, w którym panuje radość z narodzin dziecka. Jan, którego nazywamy Chrzcicielem i którego narodzenie dziś świętujemy, był dzieckiem chcianym, upragnionym, wymodlonym. Jego rodzice modlili się o niego przez wiele długich lat. I kiedy coraz bardziej posuwali się w latach, a Bóg zdawał się nie słyszeć ich modlitw, to prawdopodobnie coraz bardziej, choć z bólem serca, przygotowywali się na ostateczne pogrzebanie swoich nadziei.

Fotografie

To zainteresowanie towarzyszące mi od młodości – realizowane z różnym natężeniem i zapałem.

Lubię uwieczniać miejsca, gdzie byłem; spotkania z ludźmi, świat.

Filmowanie

Odkryte niedawno hobby, pewnie konsekwencja fotografowania.

Realizowane też jako forma głoszenia – serie adwentowe, paschalne…

Serie filmowe z youtube’a

Adres:

ul. Boryńska 45

44-240 Żory

Telefon

(+48) 660 24 24 00

Email:

mail@rysko.net

zajrzyj na serwisy społecznościowe